Aynı Anda Birçok Farklı Tarifte Kullanacağınız 5 Ana Ürün

Mutfakta harikalar yaratmayı sevenler için kullanılan malzemelerin kalitesi önem arz etmektedir. Keyifle ve pratik bir şekilde yemeklerinizi hazırlayabilmeniz için sayfamızda pek çok farklı ürün bulunmaktadır. Zeytinyağı, Türk yemeklerinin olmazsa olmazı ana malzemelerden biridir. Sıcak veya soğuk zeytinyağlı yemeklerinizde kullandığınız zeytinyağının kaliteli olması yemeğinizin lezzetine yansıyacaktır. Yemeklerinize tat katacak baharat çeşitleri de özenle seçilmelidir. Tariflerinizde kullanacağınız yemek sosları ile hazırladığınız menüye özel dokunuşlarda bulunabilirsiniz. Farklı tariflerde kullanılan ana ürünlerin seçimini yaparken dikkat etmek gerekir. Bu ürünler uzun süre kullanılabilecek ve farklı pek çok yemeğin tarifinde yer alan başlıca malzemeler olacaktır. Sizde kendiniz ve sevdikleriniz için harika sofralar hazırlamak istiyorsanız yemek yaparken kullandığınız ana ürünleri tercih ederken kalitesine dikkat ederek mutfağınızdan lezzetli tarifler çıkarabilirsiniz.

Mutfakların Olmazsa Olmazı Ana Ürünlerin Seçimini Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şeker mutfağımızın temel malzemelerinden biridir. Tatlı yapımında, zeytinyağlı yemeklerde kullanılan bu malzeme için kaliteli markalar tercih edilmelidir. Zeytinyağlı fasulye, pırasa, enginar gibi yemeklerde kullandığınız şeker, yemeğinizin tadını belirleyici ana üründür. Sıklıkla günlük olarak tükettiğimiz şekeri seçerken kaliteden taviz vermemek sağlığımız için de önem taşımaktadır. Şeker fiyatları seçtiğiniz ürünün markasına ve gramajına göre değişiklik gösterecektir. Neredeyse her yemekte kullandığımız tuz ise diğer ana malzemeler arasındadır. Sofra tuzu, kaya tuzu, deniz tuzu, iyotlu veya iyotsuz tuz çeşitleri arasından yemeklerinize en çok yakışacak olanı tercih edebilirsiniz. Pilavdan et yemeklerine, çorbadan sebze yemeklerine kadar her yemekte tuzu kullanmaktayız. Dolayısıyla tuzumuzu seçerken mutlaka sağlığımızı göz önünde bulundurmalıyız. Yemeklerde kullandığımız tuz miktarına da dikkat etmek gerekir. Ne çok fazla ne çok az ama dengeli kullanmak tansiyon rahatsızlıkları gibi sağlık sorunların önüne geçecektir. Türk yemeklerine asıl lezzetini veren salça ise diğer ana malzemelerden biridir. Neredeyse her ev yemeğinde kullanılan salçalar yemeğin lezzetini direk olarak değiştirmektedir. Domates ve biber salçası çeşitleri ağız sulandıran yemeklerimizin baş tacıdır. Salça seçimi yaparken tanınmış markaları tercih etmek doğru olacaktır. Doğal bir şekilde üretimi yapılan salçaların kullanılması yemeklerimizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Salça markaları arasından damak zevkinize en çok uyan ve kaliteli ürünleri kullanmak yerinde bir tercih olacaktır. Seçeceğiniz markaya göre salça fiyatları değişkenlik gösterecektir. Doğru ürünü bulmak için farklı salça markaları deneyerek kendiniz için en iyi seçimin hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Türk Mutfağının Baş Tacı Malzemelerin Seçiminde Kalite Yemeklerimizin Lezzetine Nasıl Yansıyor?

Ülkemizde yaygın olan zeytin yetiştiriciliği sayesinde doğal mahsullerden üretilmiş zeytinyağı cennetinde yaşıyor olduğumuzu söyleyebiliriz. Farklı amaçlarda kullanılan zeytinyağı çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Erken hasat
 • Rafine
 • Soğuk sıkım
 • Natürel
 • Riviera
 • Organik
 • Ham

Yemeklerimizin pek çoğunda sağlıklı olduğu için tercih edilen zeytinyağının kalitesi, lezzetini de etkilemektedir. Dolayısıyla zeytinyağı markaları arasından kalitesi yüksek olanları tercih etmek yediğimiz yemeğin daha lezzetli ve sağlıklı olmasını da sağlayacaktır. Farklı çeşitler arasından pişireceğiniz yemeğe uygun olan zeytinyağını tercih ederek yaptığınız yemeğin hakkını verebilirsiniz. Bazı yağlar salata gibi soğuk yemekler bazısı ise sıcak yemekler için kullanılmaktadır. Ekmeği banıp yiyebileceğiniz lezzette zeytinyağları bulmakta mümkündür. Kalp damar sağlığı için uzmanların tüketilmesini tavsiye ettikleri yağlar arasında olan zeytinyağının seçiminde kaliteye dikkat etmek bedensel sağlığınız için de önemlidir. Zeytinyağı seçerken alanında uzman markaları tüketerek hem sağlıklı hem de lezzetli yemeklerle beslenebilirsiniz. Zeytinyağı fiyatları seçtiğiniz markaya ve ürünün gramajına göre değişmektedir. Türk mutfağının baş tacı ana malzemelerden biri diğeri ise baharat olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde yetiştirilen onlarca baharat çeşidi arasından yemeklerimizde sıkça kullandıklarımızın kaliteli olması, yemeğimizin tadının daha güzel olmasını sağlayacaktır. Türk mutfağında sıkça kullanılan baharat çeşitleri aşağıdaki gibidir.

 • Kırmızı pul biber
 • Kekik
 • Nane
 • Kimyon
 • Tarçın
 • Zerdeçal
 • Karabiber
 • Sumak
 • Reyhan
 • Safran

Bu baharatlarla pek çok farklı yemek tarifi deneyebilirsiniz. Mutfağınızda mutlaka bulunması gereken baharatların seçiminde kaliteli markaları tercih ederek gerçek lezzeti deneyimleyebilirsiniz. Ülkemiz baharat çeşitleri açısından oldukça zengindir. Baharat kullanımı yemeklerinize ayrı bir lezzet katacak ve aynı zamanda sağlığınıza da iyi gelecektir.

Sağlıklı ve Lezzetli Yemeklerin Sırrı Ana Ürünlerin Doğru Seçimine Bağlı

Sağlığınızı düşünüyorsanız farklı yemeklerde kullandığınız, mutfağınızın temel taşı olan ürünleri doğru seçmenizde fayda vardır. Bu ürünlerin doğru seçimi yemeklerin lezzetini de etkileyecektir. Örneğin yaptığınız bir zeytinyağlı yemekte kullandığınız şeker kaliteli ise yemeğin tadı daha güzel olacaktır. Yine zeytinyağı seçiminde yüksek kalitede markaları tercih ederseniz hem bedensel sağlığınıza dikkat etmiş olacak hem de yaptığınız yemeğin lezzetinden memnuniyet duyacaksınız. Sirke, nar ekşisi gibi yemek sosları tercih ederken de alanında tanınmış markaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Sevilen ev yemeklerinde sıklıkla kullanılan salça çeşitleri, yemeğin lezzetini ortaya çıkaran ana ürünlerden biridir. Meşhur salça markaları arasından seçim yapmanız sağlıklı ve leziz yemekler ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır. Bir yemeğin olmazsa olmazı tuz ise yemeğin tadını almamızı sağlayan bir ana malzemedir. Tuzun dengeli kullanımı sağlık açısından önem taşıdığı kadar yemeğin lezzetinin doğru bir şekilde ortaya çıkması için de önemlidir. Yemeklerimize farklı tatlar katan baharat çeşitlerinin kullanımı da sağlığımıza faydalıdır. Karabiber, zerdeçal, kekik gibi baharatların sağlığa pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Yemeklerinizde baharat kullanarak pek çok farklı lezzet keşfedebilir ve tadına doyulmayacak yemekler hazırlayabilirsiniz. Mutfağınızda sıkça kullandığınız bu ana ürünleri kaliteli ve taze olarak seçerek yemeklerinizin hem lezzetli hem de sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Mutfağınızın demirbaş ürünlerini seçerken sizin için lezzet ve bütçe olarak en doğru markayı tercih edebilirsiniz. Onca emek vererek yaptığınız yemeğin lezzetli ve sağlıklı olması için her ürünü yeterli ölçüde tüketmenizde fayda vardır.

One thought on “Aynı Anda Birçok Farklı Tarifte Kullanacağınız 5 Ana Ürün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir